Rýžový nákyp je díky školním jídelnám hodně opomíjené jídlo. Nikdy nás nepřestane udivovat, jak dokáže školní jídelna změnit dobré jídlo na “cosi nedobrého” – čest všem výjimkám. My měli nákyp vždycky rádi a reputaci mu zachraňovala babička. Jenže ta ho vždycky dělala od oka. Naštěstí jsme našli tenhle skvělý recept na stránkách Kuchařky pro dceru a už ho jinak neděláme. Nejradši máme nákyp švestkový, ale stejně dobrý je nákyp i s meruňkami a když je velká nouze, tak se dají použít i kompotované třešně.
Suroviny na 4 porce:
- 150 g kulatozrnné rýže
- 500 ml mléka
- 2 špetky soli
- 60 g másla
- 4 vejce
- 80 g moučkového cukru
- ½ lžičky skořice
- sklenice zavařených švestek
Postup:
- Do menšího hrnce si dáme vařit 1 l vody se špetkou soli, když voda vře, tak rýži na cedníku propláchneme a nasypeme do vroucí vody. Rýži povaříme 5 minut.
- Mezitím si v hlubší nepřilnavé pánvi s poklicí ohřejeme mléko k bodu varu. Rýži po 5ti minutách slijeme a přesuneme do pánve s horkým mlékem (pozor, mléko rádo vyteče). Rýži s mlékem osolíme špetkou soli, zakryjeme pokličkou a na velmi mírném ohni vaříme dalších 10–15 minut, dokud rýže nezměkne a mléko se nevstřebá. Rýži občas promícháme, aby se nepřipálila.
- Do uvařené horké rýžové kaše vmícháme 3/4 másla a necháme ji vychladnout na pokojovou teplotu.
- Troubu začneme předehřívat na 180 °C (horní a spodní ohřev) a v rychlovarné konvici uvaříme cca jeden litr vody. Pekáček, ve kterém chceme nákyp péct si vymažeme zbytkem másla.
- Bílky oddělíme od žloutků. Ve větší misce žloutky vyšleháme s polovinou cukru do světlé nadýchané pěny, nakonec do žloutků zašleháme i skořici.
- V menší misce vyšleháme bílky s druhou polovinou cukru do pevného sněhu, který po vytažení metliček vytvoří tuhé špičky.
- Do velké mísy se žloutkovou pěnou přidáme vychladlou rýžovou kaši a vše šetrně smícháme dohromady, nakonec vmícháme sníh z bílků.
- Třetinu nákypové směsi nalijeme do máslem vymazaného pekáčku a rozložíme na ni polovinu švestek. Na švestky nalijeme další třetinu směsi, pokračujeme zbytkem švestek a poslední třetinou ochucené rýže.
- Pekáček s nákypem vložíme do většího hlubšího plechu na pečení, do kterého nalijeme vroucí vodu. Mělo by jí být zhruba jeden centimetr na výšku. Vše zasuneme do vyhřáté trouby a nákyp pečeme 50 minut.
- Poté troubu vypneme a pootevřeme dvířka na jeden až dva centimetry, aby v ní upečený nákyp mohl půl hodiny chladnout. Nákyp rozdělíme na porce, na vrchu pocukrujeme, ozdobíme dalším ovocem a podáváme.