Rubriky
Oběd Slané Teplé Večeře

Boloňská omáčka

Boloňská omáčka nebo-li ragú ala Bolognese je naprosto luxusní omáčka na těstoviny, kterou si rádi dopřejeme, když máme trochu víc času. Omáčka není nijak náročná na přípravu, nejvíc času asi zabere nakrájení zeleniny, ale musíme počítat s trochu delším dušení masa. Tento krok se urychlit nedá, protože každá chvilka, kterou se maso dusí, je omáčce ku prospěchu a odmění se nám plnější chutí.
Nejradši máme boloňskou se špagetami a závějí parmazánu, ale když trochu zbyde, tak je výborná i do tortil nebo quesadill.

Boloňská omáčka

Suroviny na 4 porce:

  • 500 g mletého masa (hovězí a vepřové 1:1)
  • 1 velká mrkev
  • 1 velký stonek řapíkatého celeru
  • 1 středně velká cibule
  • 1 velká plechovka rajského protlaku (140 g)
  • oregano
  • sůl
  • pepř
  • lžíce sádla

Postup:

  1. Cibuli, mrkev i řapíkatý celer očistíme (řapík celeru oloupeme škrabkou jen po vnější straně). Veškerou zeleninu nakrájíme na drobné kostičky.
  2. Ve větší hluboké pánvi s poklicí rozpustíme sádlo a přidáme k němu mrkev se špetkou soli. Mrkev chvíli opékáme, když trochu změkne, tak k ní přidáme zbytek nakrájené zeleniny a ještě dvě minuty restujeme. Zelenina by měla změknout, ale ne zhnědnout.
  3. Zvýšíme výkon plotýnky a k zelenině přidáme mleté maso. Vše společně zprudka restujeme, v mezičase přidáme další velkou špetku soli a trochu mletého černého pepře. V průběhu opékání se snažíme větší kusy mletého masa rozdělit vařečkou.
  4. Maso časem pustí šťávu, která se zase odpaří a pak už maso a zelenina začnou v pánvi sympaticky hnědnout, trvá to zhruba 15 minut.
  5. Když je maso sympaticky zlatohnědé, tak přidáme rajský protlak, který také chvíli restujeme. Protlak nakonec změní barvu s temně červené na rezavou, v tu chvíli je opečený a my základ omáčky podlijeme horkou vodou. Vody nedáváme moc, obsah pánve by měl připomínat omáčku.
  6. Podle chuti dosolíme, připepříme a přidáme sušené oregáno podle chuti. Plotýnku stáhneme na minimum a omáčku necháme dusit, klidně 1,5 hodiny. Pouze občas zkontrolujeme, aby se nám nevyvařila veškerá voda, kterou podle potřeby dolíváme.
  7. Když je omáčka hotová a maso měkké, tak omáčku ochutnáme, dochutíme solí a pepřem. Pokud byl protlak ostřejší a omáčka se nám zdá kyselá, můžeme přidat špetičku cukru, ale většinou to není nutné.
  8. Omáčku podáváme se špagetami a závějí strouhaného parmazánu.

Jak vám chutnal tento recept?

Hodnoceno již x.