Rubriky
Oběd Slané Teplé Večeře

Vepřové dušené v mrkvi

Vepřové dušené v mrkvi, strašák ze školních jídelen. Dodnes si pamatujeme, jak nás kuchařky vracely ke stolu, abychom snědli alespoň maso a odmítaly si od nás vzít talíře, dokud ta šlichta z talíře nezmizela. Léta jsme se pak dušené mrkvi vyhýbali jak čert kříži.
Nakonec jsme dušenému masu v mrkvi dali šanci díky Kuchařce pro dceru a od té doby je to stálice v naší kuchyni. Prostě platí, že když se jídlo uvaří s láskou a správně, tak je dobré skoro všechno, skoro. 
Dušené vepřové je jedno z mála jídel, kde si na pomoc bereme tlakový hrnec. Bez něj se někdy dušení masa dost protáhne, protože je vepřové tvrdohlavé a nechce se mu změknout.

veprove-v-mrkvi

Suroviny na 4 porce:

 • 800 g vepřové plece
 • 600 g mrkve
 • 1 velká cibule
 • 2 lžíce sádla 
 • sůl
 • pepř

Postup:

 1. Maso očistíme, odstraníme větší kusy tuku a blan. Očištěné maso nakrájíme na zhruba 3 cm velké kostky, promícháme ho se lžičkou soli a prozatím ho odložíme stranou.
 2. Mrkev oškrábeme a nakrájíme na kostičky velké zhruba 0,5 cm. Cibuli oloupeme a také nakrájíme na kostičky jako mrkev.
 3. Na sporák si připravíme tlakový hrnec (nebo obyčejný hrnec, ale pak je doba přípravy delší). V hrnci rozehřejeme sádlo a zprudka na něm opečeme kostky vepřového masa, až budou mít ze všech stran příjemně zlatou barvu. 
 4. Maso z horkého sádla vylovíme a na výpek přidáme mrkev, kterou osolíme špetkou soli. Mrkev restujeme, až začne místy zlátnout. V té chvíli přidáme nakrájenou cibuli a pokračujeme v restování, zeleninu občas promícháme a opékáme až bude mít příjemnou zlatavou barvu.
 5. Když je zelenina opečená, tak do hrnce vrátíme maso a přidáme trochu čerstvě mletého pepře. Maso zalijeme horkou vodou, aby bylo téměř ponořené a tlakový hrnec zakryjeme poklicí. Obsah hrnce přivedeme k varu a když z ventilu začne unikat pára, tak žár plotýnky stáhneme na minimum. Maso dusíme asi 45 minut, pokud je maso tuhé, tak hrnec znovu zavřeme a přidáme dalších 10 minut (v obyčejném hrnci to trvá zhruba 1,5 až 2 hodiny – podle kvality masa).
 6. Když je maso měkké, tak ho z omáčky opatrně vylovíme a odložíme stranou. Zeleninovou omáčku promixujeme tyčovým mixérem, my máme v omáčce rádi kousky mrkve, takže jen zlehka.
 7. Maso vrátíme do omáčky, aby bylo teplé. Omáčku ochutnáme a podle potřeby dosolíme a dopepříme.
 8. Dušené vepřové podáváme se šťouchanými brambory.

Jak vám chutnal tento recept?

Hodnoceno již x.