Rubriky
Slané Snídaně Studené Svačina Večeře

Domácí rohlíky

Občas se stane, že pečivo z chlebníku přímo záhadně zmizí a není čas ani na přípravu omládku ani na klasické kynutí. To nám pak vždycky vytrhnou trn z paty tyhle rychlé domácí rohlíky, které jsme našli na instagramu Markéty v troubě. Jejich příprava od zadělání těsta po vytažení voňavých rohlíků z trouby nezabere ani hodinu a jsou vynikající. Nejlepší jsou samozřejmě čerstvé, ale dobré jsou i druhý den. Jen jsou hrozně žravé a z chlebníku mizí ještě rychleji a záhadněji než chleba.

Domácí rohlíky

Suroviny na 12 rohlíků:

 • 450 g hladké mouky
 • 250 ml vody
 • 20 g čerstvých kvasnic
 • 30 g sádla 
 • 1 lžička cukru
 • 1 lžička soli
 • rozšlehané vajíčko na potření
 • strouhaný parmazán na ozdobu

Postup:

 1. Do hrnku si odměříme 250 ml vlažné vody a do mísy kuchyňského robota navážíme mouku. Trochu vody a lžíci mouky z připraveného množství teď použijeme na přípravu kvásku.
 2. V menší misce si rozmícháme kvasnice s trochou vlažné vody, lžičkou cukru a zarovnanou lžící mouky. Vše důkladně promícháme, až vznikne řidší kašička, kterou necháme na teplém místě asi 15 minut odpočívat. Kvásek by měl viditelně zvětšit svůj objem a na povrchu by měly být bublinky.
 3. Mezitím si připravíme zbytek surovin a dva plechy na pečení vyložené pečícím papírem. Do mísy s moukou přidáme lžičku soli, zbytek vody a povolené sádlo.
 4. Vzešlý kvásek přidáme k ostatním surovinám do mísy a uhněteme hebké, vláčné těsto, které se samo oddělí od stěn mísy.
 5. Těsto nenecháme kynout, ale rovnou ho přemístíme na pracovní plochu a rozdělíme ho na 3 stejné části, které vytvarujeme do koule. 
 6. Každou kouli rukou mírně zploštíme a rozkrojíme do kříže na 4 stejné díly. Každý dílek tvaru trojúhelníku rozválíme válečkem na větší trojúhelník, přičemž základnu máme směrem k sobě (měla by být trochu užší). Teď trojúhelník srolujeme do tvaru rohlíku – trojúhelník rolujeme od základny směrem od sebe. 
 7. Hotové rohlíky skládáme v rozestupech na plech spojem dolů, aby se nám při pečení nerozmotaly. Na každý plech se vejde 6 rohlíků.
 8. Plechy přikryjeme potravinářskou fólií a začneme předehřívat troubu na 220 °C, to trvá asi 20 minut. Mezitím necháme rohlíky trochu dokynout, rozšleháme si vajíčko se lžičkou vody a nastrouháme kousek parmazánu.
 9. Když je trouba nahřátá, tak rohlíky potřeme vajíčkem a posypeme nastrouhaným parmazánem (můžeme použít i libovolná semínka, kmín, sůl…)
 10. Rohlíky pečeme na 220 °C asi 10 minut, aby byly pečené jen lehce dozlatova. Kdyby jsme je pekli déle, tak by byly vysušené, takhle zůstanou uvnitř krásně měkké a vláčné.

Jak vám chutnal tento recept?

Hodnoceno již x.