Dort Red Velvet alias Red Velvet cake je dezert původem z Ameriky, který se skládá z hebkého vláčného těsta a nadýchaného krému ze smetanového sýra. My jsme tedy smetanový sýr vynechali, protože se špatně shání a chuťově to taky není nic extra. Zvolili jsme krém, který našim evropským chuťovým pohárkům vyhovuje víc.
Pro červenou barvu se v originálních receptech používá přírodní kakao, které se dá sehnat ve zdravé výživě, ale dort je i tak pořád spíš hnědý s načervenalým nádechem. Těsto je červené díky potravinářské barvě a samozřejmě platí, že čím víc barviva použijeme, tím je těsto červenější. My jsme se spokojili s holandským kakaem a lžičkou barviva, takže dort je hnědý s načervenalým nádechem. Na fotkách ta červená barva vždycky vynikne líp než na živo (život prostě není fér).
Tip: Pokud se někdo necítí na sestavování dortu, tak se těsto dá upéct i v košíčcích na muffiny. Muffinky se na vrchu ozdobí krémem a vzniknou efektní cupcaky.
Suroviny na těsto (průměr dortu cca 20–22 cm):
- 270 g hladké mouky
- velká špetka soli
- 1 lžíce kakaa
- 120 g másla
- 1 vanilkový cukr
- 200 g cukru krupice
- 2 velká vejce
- 225 ml podmáslí
- 1 lžička bílého vinného octa
- 1 lžička jedlé sody
- 1 lžička červené gelové potravinářské barvy
Suroviny na krém:
- 500 g mascarpone
- 200 ml smetany ke šlehání
- 250 g tvarohu ve vaničce
- 90 g cukru moučka
Postup na těsto:
- Máslo, vejce i podmáslí si vyndáme s dostatečným předstihem z lednice, aby vše získalo pokojovou teplotu a máslo změklo.
- Dortovou formu nebo ráfek vyložíme pečícím papírem (dno i boky) a troubu začneme nahřívat na 180 °C.
- Mouku, kakao a sůl navážíme do menší misky, promícháme a odložíme stranou. V podmáslí důkladně rozmícháme lžičku červené barvy a také prozatím odložíme.
- Změklé máslo s cukrem vyšleháme do hladké hmoty a postupně po troškách zašleháme obě vejce. Vždycky počkáme až se vejce beze zbytku spojí s máslem, než přidáme další.
- Šlehač přepneme na nižší otáčky a do vyšlehané hmoty po částech přidáváme obarvené podmáslí a moučnou směs, až vznikne hladké těsto.
- Lžičku jedlé sody dáme do menší skleničky, přidáme k ní lžičku octa a promícháme. Soda okamžitě divoce vypění, pěnu přidáme do těsta a zašleháme.
- Těsto bez otálení přesuneme do připravené formy, trochu ho rozhrneme do stran a dáme péct do nahřáté trouby. Korpus pečeme asi 40 minut na 180 °C. Pokud se na povrchu trochu připaluje, tak ho zakryjeme alobalem a jestli je propečený vyzkoušíme špejlí.
- Upečený korpus vyndáme z trouby a necháme ho chvíli chladnout ve formě. Pak ho z formy opatrně vyjmeme a necháme ho vychladnout na mřížce. Nakonec ho zabalíme do potravinové fólie a odložíme ho do chladna do druhého dne.
Postup na krém:
- Pokud máme tvaroh vodnatější, tak ho necháme alespoň 2 hodiny vykapat přes plátýnko, lépe přes noc.
- Vychlazené mascarpone a smetanu dáme do mísy společně s cukrem. Šlehač zapneme na nižší otáčky a vše chvíli mícháme, aby se smetana s mascarpone spojila. Pak zvýšíme otáčky na maximum a šleháme, dokud se nevytvoří pevný krém.
- Nakonec do krému po částech zašleháme tvaroh.
Postup na sestavení dortu:
- Vrchní stranu dortu seřízneme do roviny a odkrojky si schováme. Následně korpus prořízneme na dvě stejné poloviny.
- Dolní polovinu přesuneme na dortovou podložku. Na plát těsta dáme asi 1/3 krému, možná o trochu víc. Krém důkladně rozetřeme až do stran. Na krém položíme druhý plát těsta, trochu ho porovnáme a přitiskneme ke krému, aby se vše pěkně spojilo.
- Korpus nyní ze všech stran obmažeme tenkou vrstvou krému, abychom začistili všechny drobečky a větší mezery. Díky tomu se nám drobečky nedostanou do vrchní vrstvy krému a dort bude hezky bílý.
- Na začistěný dort naneseme další vrstvu čistého krému, který rozetřeme po bocích i vršku dortu. Nakonec vše začistíme pomocí cukrářské karty (nebo jakékoliv jiné pevné plastové či kovové širší špachtle).
- Schované odkrojky z těsta rozdrobíme a dort drobečky ozdobíme.
- Dort necháme alespoň 2 hodiny v lednici vychladit, delší pobyt v chladu mu jen prospěje.