Rubriky
Cukroví Sladké Vánoce

Žabí huby

Žabí huby, škeble nebo mušličky? U nás doma jsme tomuhle skvělému cukroví vždycky říkali žabí huby. Recept jsme si přepsali z mamčina sešitu s rodinnými poklady, který nejspíš zažil i císařpána.

Žabí huby jsou vánoční cukroví z křehkého těsta s oříškovou náplní, které se na závěr obalí ve vanilkovém cukru. Hubky se dají upéct s předstihem jako vanilkové rohlíčky a u nás doma na Vánoce nikdy nesmí chybět.

Žabí huby

Suroviny na těsto (cca 200 menších kousků):

 • 250 g hladké mouky
 • 250 g studeného másla
 • 1 vejce
 • 1 lžíce studené vody

Suroviny na náplň:

 • 100 g mletých vlašských ořechů
 • 100 g moučkového cukru
 • 1 malé vejce
 • moučkový cukr s vanilkou na obalování

Postup:

 1. Nejdřív si připravíme křehké těsto. Mouku si navážíme a připravíme na pracovní podložku. K mouce přidáme studené máslo nakrájené na kostičky, celé vejce a lžíci vody.
 2. Rukama rychle vypracujeme kouli nelepivého těsta. Kdo má robota, může použít kuchyňského robota, ale nakonec je dobré těsto prohníst rukama. 
 3. S těstem pracujeme rychle, aby se máslo nezačalo příliš rozpouštět, pak by bylo těsto patlavé a po upečení tvrdé. Hotové těsto zabalíme do potravinové fólie a odložíme ho do lednice alespoň na pár hodin nebo přes noc. 
 4. Když chceme péct, tak těsto předem vyndáme z lednice, aby trochu povolilo. Mezitím si připravíme oříškovou náplň.
 5. Vlašské ořechy nastrouháme na jemno a smícháme je s cukrem a jedním malým vajíčkem. Náplň by měla být měkká, ale ne tekutá. Pokud bylo vejce větší a náplň teče, tak jí zahustíme dalšími ořechy nebo jemně mletými piškoty.
 6. Připravíme si plechy, které vyložíme pečícím papírem a troubu dáme nahřívat na 180 °C.
 7. Těsto lehce prohněteme a vyválíme z něj plát silný asi 3 mm, čím tenčí tím lepší. Při vyvalování si těsto lehce podsypeme moukou, ale ne moc. Z vyváleného těsta vykrajujeme menší kolečka a vykrájené tvary s menšími rozestupy rovnáme na připravené plechy. 
 8. Do středu každého kolečka dáme trošku ořechové náplně, opravdu jen trošku, protože náplň při pečení nabyde a vytékala by. Naplněná kolečka přeložíme na polovinu a protilehlé okraje lehce zmáčkneme k sobě. Připravené plechy prozatím odložíme do chladu (lednice, v zimě balkon). Když máme všechno cukroví připravené, tak přesuneme první plech do trouby.
 9. Žabí huby pečeme ve vyhřáté troubě zhruba 10–12 minut, v polovině pečení plech otočíme, aby se pekly rovnoměrně. Když cukroví začnou růžovět okraje, tak ho vyndáme a dáme do trouby další plech. 
 10. Cukroví necháme trochu vychladnout a na závěr ho obalíme v moučkovém cukru s vanilkou. Žabí huby naskládáme do papírové krabice a skladujeme je v chladu, aby se rozležely.

Jak vám chutnal tento recept?

Hodnoceno již x.